Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Luboniu

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Luboniu

Żegnaj 2021, witaj 2022

Data publikacji: 2022-01-12

W ubiegłym roku, w Centrum Organizacji Pozarządowych w Luboniu, prowadzone były warsztaty profilaktyczne dla dzieci. Całość została sfinansowana ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Zajęcia dla 10-15 dzieci odbywały się 5 razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. Każdego dnia uczestnicy mieli możliwość nauki i przygotowania prac domowych pod okiem opiekunów. Do tego dzieci otrzymywały posiłek, a podczas samych warsztatów - indywidualnie przygotowywanych na potrzeby tej grupy - nabywały wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień.

Nie sposób wymienić wszystkich zrealizowanych aktywności. Warto wymienić m. in.:
- warsztaty decoupage;
- warsztaty robienia zapachowych świec;
- warsztaty własnoręcznie robionych mydełek;
- warsztaty kulinarne
- warsztaty florystyczne
- letni obóz żeglarski
- wyjścia jednodniowe: np. kino, sala zabaw, studio 44

Dzieci własnoręcznie przygotowywały okazjonalne dekoracje sali, a także np. własne maski karnawałowe. Dużą uwagę wzbudził też własnej roboty kalendarz adwentowy, oraz wieńce adwentowe.
Podczas zajęć uczestnicy posadzili swoje fasolki i obserwowali ich wzrost ucząc się jednocześnie systematyczności w opiece i odpowiedzialności.
Nie zabrakło też czasu na zabawę, puszczenie baniek mydlanych, budowanie relacji przez tworzenie nawzajem swoich portretów i wspólne świętowanie Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy oraz urodzin.

Załączniki:

  1. Galeria zdjęć (plik pdf 37031KB)

Warsztaty terapeutyczne: „Zapobieganie nawrotom w uzależnieniu'

Data publikacji: 2022-01-10

W dniu 04.12.2021 w Centrum Organizacji  Pozarządowych w Luboniu odbyły się warsztaty terapeutyczne dla osób uzależnionych . Tematem zajęć było „Zapobieganie nawrotom w uzależnieniu''.

Organizatorem warsztatów była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Luboniu a prowadzącym Specjalista Psychoterapii Uzależnień Jacek Urbaniak. W warsztatach wzięło udział dwanaście osób. Uczestnicy poznawali Neurobiologiczne mechanizmy oraz przyczyny powstawania nawrotów.

Pracowali nad identyfikacją bodźców wysokiego ryzyka oraz rozwijali behawioralne strategie radzenia sobie z rozpoznanym  u siebie nawrotem.

Warsztaty dla dzieci

Data publikacji: 2022-01-10

W poniedziałek 06. Grudnia zorganizowaliśmy w Centrum Organizacji Pozarządowych w Luboniu zajęcia florystyczne dla dzieci. Uczestnicy, którzy na co dzień biorą udział w warsztatach profilaktycznych, z okazji Mikołajek zostali zaproszeni do wspólnego przygotowania wieńców adwentowych. Każdą z prac dzieci mogły zabrać do domu i podarować najbliższym – co sprawiło im dużą radość.

Warsztaty poprowadziła p. Joanna Pranke – Mistrz Florystyki, której serdecznie dziękujemy za podzielenie się wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami. 

Wszyscy stworzyli swoje własne, indywidualne wieńce, a w grupie odkryto liczne talenty florystyczne. Proces twórczy doglądała bacznym okiem Z-ca Burmistrza Miasta Luboń p. Dorota Franek, która inspirowała dzieci cennymi wskazówkami dekoracyjnymi. 

Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały od św. Mikołaja drobne upominki przygotowane dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

Warsztaty dla dzieciWarsztaty dla dzieci

UZALEŻNIENIA - ICH DESTRUKCYJNY WPŁYW NA NASZE ŻYCIE

Data publikacji: 2021-11-29

Szanowni Państwo,

dnia 7 grudnia 2021 roku o godzinie 17.30, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Luboniu zaprasza do Centrum Organizacji Pozarządowych w Luboniu przy ulicy Sikorskiego 3 na spotkanie dotyczące bardzo ważnego i jednocześnie trudnego tematu:

UZALEŻNIENIA - ICH DESTRUKCYJNY WPŁYW NA NASZE ŻYCIE

Specjaliści przedstawią nie tylko sam problem, ale również pokażą możliwości pomocy, także prawnej. Będziemy mówili o groźbie zadłużenia jako jednej ze szkód wynikających z uzależnienia. Odpowiemy na państwa pytania i wątpliwości.

Załączniki:

  1. UZALEŻNIENIA - ICH DESTRUKCYJNY WPŁYW NA NASZE ŻYCIE - ZAPROSZENIE (plik pdf 171KB)

O profilaktyce i uzależnieniach w Luboniu

Data publikacji: 2021-11-29

W Centrum Organizacji Pozarządowych odbyła się konferencja zorganizowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Konferencja odbyła 27 października. Wśród uczestników byli pedagodzy i psycholodzy lubońskich szkół, pracownicy socjalni i asystenci rodziny, kuratorzy sądowi, funkcjonariusze policji i straży miejskiej. Szkolenie poprowadził Marek Goworek. Pedagog, profilaktyk, certyfikowany specjalista terapii uzależnień.  Od ponad 10 lat zajmuje się profilaktyką osób zagrożonych społecznie, współpracując w tym obszarze min. Z gminami na terenie Wielkopolski, uczniami, sądami, kuratorami oraz nauczycielami. Od 8 lat jest kierownikiem ds. merytorycznych ośrodka terapii uzależnień w Wielkopolsce, gdzie odpowiada za program placówki oraz nadzór kadry terapeutycznej. Prowadzący przedstawił zgromadzonym nowe tendencje w zakresie zażywania środków psychoaktywnych oraz sposoby zapobiegania i redukcji szkód.

Zdjęcie z konferencjiZdjęcie z konferencji

Przemoc. Możesz to przerwać!

Data publikacji: 2021-07-15

Pandemia COVID-19 to niestety czas zwiększonej liczby zgłaszanych przypadków przemocy w rodzinie.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przygotowała dwa filmy informacyjne: 

1. Pogotowie ,,Niebieska Linia'' - spot 

https://www.youtube.com/watch?v=wMfQI-IZ-FY

2. Pogotowie ,,Niebieska Linia'' - oferta

https://www.youtube.com/watch?v=QHxGkn78m5g

Przemoc. Możesz to przerwać

KOLONIE DLA DZIECI W CICHOWIE

Data publikacji: 2021-07-15

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych sfinansowała pobyt 20 dzieci ze wszystkich szkół podstawowych z terenu miasta Luboń na koloniach w Cichowie. Turnus odbywał się od 3 do 10 lipca. Obok wspaniałej zabawy na kajakach, żaglówkach, paintballu, ściance wspinaczkowej ,czy grach i zabawach sportowych, uczestnicy mieli okazję brać udział w zajęciach terapeutycznych.

Bloki tematyczne prowadziła p. Julia Paszkiewicz – psycholog, a obejmowały:

- Kształtowanie umiejętności nawiązywania i budowania pozytywnych relacji

- Rozwijanie asertywności i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych

- Poznanie samego siebie, swoich mocnych i słabszych stron

- Nauka pełnienia określonych ról społecznych

- Budowanie poczucia własnej wartości

- Rozwiązywanie umiejętności pracy w grupie oraz rozwijanie umiejętności komunikacyjnych

Kolonie dla dzieci w Cichowie

WARSZTATY DLA KOBIET

Data publikacji: 2021-07-15

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych sfinansowała udział terapeuty w trwających w dniach 25-27 czerwca warsztatach dla grupy kobiet z naszego miasta. Prowadził je znany i ceniony specjalista p. Marek Goworek. Warsztaty odbyły się w Cichowie, a ich tematem były:  

  • Rozwój osobisty;
  • Poczucie bezpieczeństwa swojego i innych;
  • Jak wyjść z błędnego koła;
  • Zmiana etapu życia;
  • Formy przemocy.

Jak wskazują same uczestniczki, praca ze specjalistą potrzebna jest do odnalezienia swoich wartości i wiary, że można inaczej, lepiej i bezpieczniej żyć.

Warsztaty dla Kobiet

Zajęcia warsztatowo – wyjazdowe dla dzieci uczęszczających do świetlic opiekuńczo-wychowawczych

Data publikacji: 2020-08-05

Zapraszamy dzieci na bezpłatne zajęcia warsztatowo-wyjazdowe organizowane przez GKRPA. Warsztaty będą odbywały się w dniach od 17.08.2020 r. do 21.08.2020 r. od godziny 10.00 do 14.00. W programie m.in. wycieczka statkiem po jeziorze Kórnickim, przejazd drezynami, kolejką parkową „Maltanka”.  Wstępnego zgłoszenia można dokonać mailowo na adres: office@lubon.pl do 10.08.2020 r. do godziny 15.30. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko dziecka. O zakwalifikowaniu dziecka zostaniecie Państwo poinformowani mailowo.


Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...