ikona wczytywania strony

Aktualności ❯ (Archiwum)

Ikonka symbolizująca artykuł

Zajęcia warsztatowo – wyjazdowe dla dzieci uczęszczających do świetlic opiekuńczo-wychowawczych

2020-08-05

Zapraszamy dzieci na bezpłatne zajęcia warsztatowo-wyjazdowe organizowane przez GKRPA. Warsztaty będą odbywały się w dniach od 17.08.2020 r. do 21.08.2020 r. od godziny 10.00 do 14.00. W programie m.in. wycieczka statkiem po jeziorze Kórnickim, przejazd drezynami, kolejką parkową „Maltanka”.  Wstępnego zgłoszenia można dokonać mailowo na adres: office@lubon.pl do 10.08.2020 r. do godziny 15.30. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko dziecka. O zakwalifikowaniu dziecka zostaniecie Państwo poinformowani mailowo.

Ikonka symbolizująca artykuł

Lubońska grupa dla kobiet uzależnionych i współuzależnionych

2020-07-23

Przypominamy, że w Lubońskim Centrum Profilaktyki działa grupa wsparcia dla kobiet uzależnionych i współuzależnionych.

Spotkania odbywają się w każdy wtorek od godziny 16.00 do 18.00. Grupę prowadzi Pan Marek Goworek – Pedagog, profilaktyk, certyfikowany specjalista terapii uzależnień(KBds.PN). Od ponad 10 lat zajmuje się profilaktyką osób zagrożonych społecznie, współpracując w tym obszarze min. z gminami na terenie Wielkopolski, uczniami, sądami, kuratorami oraz nauczycielami. Od 8 lat jest kierownikiem ds. merytorycznych ośrodka terapii uzależnień w Wielkopolsce, gdzie odpowiada za program placówki oraz nadzór kadry terapeutycznej. Prywatnie pasjonuje się biegami długodystansowymi oraz górami. Osoby zainteresowane spotkaniami prosimy o kontakt z pełnomocnik burmistrza Panią Małgorzatę Szajek pod numerem 663-504-894. Dla zobrazowania charakteru grupy i warsztatów, publikujemy, za jej zgodą, wypowiedź jednej z uczestniczek.

Czytaj całość artykułu "Lubońska grupa dla kobiet uzależnionych i współuzależnionych"

Zdjęcie lubońskiej grupy wsparcia kobiet
Ikonka symbolizująca artykuł

POMOC W CZASIE PANDEMII

2020-04-09

Szanowni Państwo,

przypominamy, że w Centrum Profilaktyki w Luboniu dyżurują specjaliści, którzy telefonicznie udzielają fachowej pomocy i wsparcia.

Małgorzata Szajek-  codziennie od godz. 8.00 do 22.00  tel. 663 504 894

Jacek Urbaniak- wtorek od godziny 16.00 do 20.00 tel. 501 190 920

Marek Goworek- wtorek od godziny 16.00 do 19.00 tel. 728 477 028

Anna Hausa Jarmoszyńska – środa od godziny 15.00 do 17.00  tel. 668 256 669

Natalia Ciesielska- czwartek od godziny 17.00 do 19.00 tel. 506 752 482

Zapraszamy do kontaktu we wskazanych powyżej godzinach.

Ikonka symbolizująca artykuł

Spotkanie z sędzią

2020-02-13

Z inicjatywy GKRPA w Luboniu,  28 stycznia odbyło się spotkanie z sędzią Sądu Rejonowego panem Bartoszem Sadurą.Wzięli w nim udział dyrektorzy lubońskich placówek oświatowych, pedagodzy i psycholodzy, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Poradni Psychologiczno Pedagogicznej, funkcjonariusze policji. W trakcie roboczego spotkania goście zadawali sędziemu wiele pytań z zakresu postępowania w sprawach nieletnich.Pan Sadura w wyczerpujący sposób starał się wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Wypracowano wspólne rozwiązania. Wizyta sędziego zainaugurowała cykl „Lubońskich Spotkań z Profilaktyką”. Jeśli szukasz pomocy dla siebie lub kogoś w otoczeniu w trudnych sprawach życiowych, zachęcamy do kontaktu: http://lubon.pl/contents/205

Zdjęcie przedstawiające spotkanie
Ikonka symbolizująca artykuł

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE

2019-12-23

12 grudnia zaprosiliśmy podopiecznych świetlic opiekuńczo – wychowawczych na tradycyjne już spotkanie świąteczne. Był oczywiście Mikołaj i prezenty, a także wiele atrakcji wśród których wielką popularnością cieszyły się olbrzymie bańki wodne, czy fotobudka.

Życzymy zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Zespół GKRPA

Zdjęcie - zabawa światecznaZdjęcie - zabawa świateczna - bańkiZdjęcie - zabawa świateczna
Ikonka symbolizująca artykuł

V KONFERENCJA ,,RODZIC I NAUCZYCIEL W PROCESIE EDUKACJI I WYCHOWANIA”

2019-12-23

9 grudnia w holu Szkoły Podstawowej nr 5  odbyła się już piąta konferencja dla rodziców i nauczycieli.  Tematyką spotkania prowadzonego przez p. Marka Goworka i p. Katarzynę  Adamską, było  jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami, aby uniknąć zagrożeń związanych z uzależnieniami.  Dziękujemy za obecność i zapraszamy na kolejne spotkanie.

Zdjęcie - konferencja
Ikonka symbolizująca artykuł

Aktualności GKRPA

2019-12-04

I. Przypominamy Państwu, że od października istnieje grupa wsparcia dla kobiet uzależnionych i współuzależnionych. Spotkania odbywają się we wtorki  w godzinach 16. 00-19:00. Grupa ma charakter otwarty.  Prowadzącym jest p. Marek Gaworek – pedagog, psychoterapeuta, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, wykładowca akademicki, kierownik ds. merytorycznych ośrodka dla osób uzależnionych.

II. W listopadzie ruszyła II edycja programu korekcyjno – edukacyjnego Siłacz opartego na modelu Duluth. Jest to program skierowany do mężczyzn, którzy chcą odbudować relacje z bliskimi i otoczeniem w oparciu o wzajemny szacunek i tolerancję, bez używania przemocy. Program realizowany jest w formie cotygodniowych, sobotnich spotkań w godz 9.00 – 12.00.
Informacje można uzyskać pod numerem telefonu 501 190 920.

 

Ikonka symbolizująca artykuł

V KONFERENCJA ,,RODZIC I NAUCZYCIEL PARTNEREM W PROCESIE EDUKACJI I WYCHOWANIA”

2019-12-04

W imieniu Pani Burmistrz Małgorzaty Machalskiej zapraszam na  V Konferencję Rad Rodziców, która odbędzie się 9.12.2019 r. o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 5 w Luboniu.

 

Zdjęcie - zaproszeniaZdjęcie - zaproszenia
Ikonka symbolizująca artykuł

RODZINNE BOISKA

2019-08-09

Rodzinne boiska – rusza nowy trener osiedlowy

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu dzieci i młodzieży na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu Miasto rozszerzy program trener osiedlowy w nowych lokalizacjach.

Już od 15 września br. na pięciu lubońskich obiektach sportowych pojawią się animatorzy, którzy będą organizować i animować zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Pilotażowy projekt będzie realizowany przez LOSiR oraz GKRPA Luboń pod nazwą „Rodzinne boiska”. Celem projektu jest zachęcenie do aktywności sportowej, wspólnego spędzania czasu przez rodziny, pokazanie alternatyw dla używek, komputera i smartfona.  Rekrutację animatorów, osób posiadających uprawnienia trenerskie, instruktorskie, nauczycieli wychowania fizycznego, którzy będą chcieli zaangażować się w prowadzenie zajęć dla mieszkańców prowadzi Urząd Miasta (szczegóły na stronie bip.lubon.pl).  Program „Rodzinne boiska” zostanie sfinansowany ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Całość zajęć będzie koordynować Luboński Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Jako centra aktywności mieszkańców zostały wyznaczone następujące lokalizacje: stadion przy ul. Rzecznej, boisko przy SP nr 4, boisko przy SP nr 2, boisko przy SP nr 5 oraz boisko przy placu zabaw przy ul. Kołłątaja.

Co ważne, dzięki temu, wskazane obiekty sportowe w godzinach realizacji programu będą ogólnodostępne.  Dla łatwiejszego zapamiętania wyznaczone zostaną stałe godziny realizacji programu.

Profil zajęć będzie tematycznie dobierany do zainteresowań osób, które będą się pojawiać w poszczególnych miejscach. Zajęcia będą uwzględniać specyfikę obiektów. Jak mówi Zastępca Burmistrza Mateusz Mikołajczak: „projekt będziemy realizować pilotażowo do końca roku, tak aby poddać go ewaluacji. Pozwoli to na dopasowanie tematyki i lokalizacji zajęć do potrzeb lubonian. Wskazane godziny będą zawsze ogólnodostępne. Nie wyklucza to dostępności poszczególnych obiektów dla mieszkańców w innych godzinach po wcześniejszym ustaleniu z ich administratorem.”. Pilotażowy harmonogram zajęć prowadzonych przez trenerów/animatorów osiedlowych przedstawia się następująco:

Rodzinny poniedziałek – Stadion przy ul. Rzecznej 17.00 – 20.00

Rodzinny wtorek – boisko przy SP 5 ul. Kołłątaj 17.00-20.00

Rodzina środa – boisko przy SP 4 ul. Dojazdowa 17.00-20.00

Rodzinny czwartek – boisko przy SP nr 2 ul. Żabikowska 17.00-20.00

Rodzinny piątek – boisko przy placu zabaw ul. Kołłątaja 17.00-20.00

Rodzinna sobota – zajęcia będą realizowane pomiędzy 15.00 – 18.00 na każdym z powyższych boisk.

Zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców i dziadków. Do zobaczenia na „Rodzinnych boiskach”.

UML

Ikonka symbolizująca artykuł

LUBOŃSKIE VADEMECUM PROFILAKATYKI

2019-08-01

Szukasz informacji na temat usług dla mieszkańców oferowanych w ramach Lubońskiego Centrum Profilaktyki oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej? Zapraszamy do lektury Lubońskiego Vademecum Profilaktyki!

Broszura w formie drukowanej jest  dostępna między innymi w Urzędzie Miasta Luboń i  Centrum Profilaktyki, można ją również pobrać z załącznika.

Michał Szwacki

Zdjęcie Lubońskiego Vademecum Profilaktyki

Załączniki:

  1. LUBOŃSKIE VADEMECUM PROFILAKATYKI (plik pdf 2727KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

SPOTKANIE DLA DZIECI ZE ŚWIETLIC OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZYCH

2019-08-01

Zakończenie roku szkolnego to czas wesoły dla naszych dzieci. GKRPA zorganizowała spotkanie dla dzieci uczęszczających na zajęcia do świetlic opiekuńczo – wychowawczych przy lubońskich szkołach. Było wiele atrakcji, między innymi dmuchana zjeżdżalnia, animacje jak wspólny taniec, gry i zabawy, malowanie twarzy, bańki mydlane i oczywiście wspólne ognisko z kiełbaskami.

Michał Szwacki

Zdjęcie ze spotkania dla dzieciZdjęcie ze spotkania dla dzieci
Ikonka symbolizująca artykuł

SZKOLENIE DLA SPRZEDAWCÓW NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH

2019-08-01

Już kolejny raz GKRPA Luboń zorganizowała szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych. Szkolenie odbyło się 14 maja, a przeprowadziła je dr Teresa Kobrzańska – ekspert Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie. Głównym celem było zapoznanie ze zmianami przepisów w zakresie kontroli placówek handlujących napojami alkoholowymi oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w zakresie ograniczenia fizycznej dostępności alkoholu, w tym limicie zezwoleń na piwo. Zebrani mieli możliwość zrozumieć przepisy prawa oraz konsekwencje wynikające z prowadzeniem działalności niezgodnie z prawem. Sprzedawcy otrzymali niezbędne informacje dotyczące procedury kontroli, w tym przygotowanie odpowiednich dokumentów na okoliczność kontroli. Przekazane informacje były poparte przykładami, w tym wyrokami naczelnych sądów administracyjnych w zakresie handlu napojami alkoholowymi.

Przypominamy, że członkowie GKRPA dokonują kontroli sklepów z napojami alkoholowymi. Jeśli mają Państwo pytania, zapraszamy do kontaktu.
Michał Szwacki (michal-szwacki@wp.pl)

Ikonka symbolizująca artykuł

RODZINA A UZALEŻNIENIA

2019-02-20

Szanowni Państwo,

Burmistrz Miasta Luboń, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Luboniu oraz grupy AA zapraszają na otwarte spotkanie warsztatowe  „Rodzina a uzależnienia”, które odbędzie się 21 lutego 2019 r. o godz. 17.30 w Bibliotece Miejskiej w Luboniu, ul. Żabikowska 42.

Warsztaty przeprowadzi Pani Bogusława Błachowicz -specjalista psychoterapii uzależnień.

Tematyka spotkania:

1. Rodzina pokoleniowa- korzenie charakteryzujące rodziny jako fragment wielopokoleniowego procesu w tym dysfunkcji rodziny.
2. Rodziny zdrowe a rodziny z problemem alkoholowym – komunikacja w rodzinie.
3. Dojrzałe relacja a relacje niepełne czyli osób które  wychowały się w rodzinie dysfunkcyjnej i role dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym.
4. Jak to się dzieje, że osoba która miała w rodzinie ojca alkoholika
wiąże się często nieświadomie z osobą uzależnioną.
5. Mity dotyczące szczęścia małżeńskiego.
6. Fazy etapy związku małżeńskiego, cykl życia w rodzinie
7. Kobiety i mężczyźni dzisiaj, co się zmieniło? Różnica w piciu kobiet i mężczyzn.
8. Dzieci jak do nich mówić, rozmawiać i wychowywać do dojrzałości
9. Grupy AA, Al- Anon, Al. Ateen jako formy rekonstrukcji rodziny
10. Terapia uzależnień.
11. Terapia par, w których jedna z osób leczyła się i wróciła z terapii a pomimo to trudno  się porozumieć.

Ikonka symbolizująca artykuł

„SIŁACZ” – PROGRAM KOREKCYJNO-EDUKACYJNY DLA MĘŻCZYZN

2018-09-17

„SIŁACZ” – PROGRAM KOREKCYJNO-EDUKACYJNY DLA MĘŻCZYZN

8 września 2018r. rozpoczęto realizację  programu korekcyjno-edukacyjnego „SIŁACZ” opartego na modelu DULUTH. Jest to program skierowany do mężczyzn, którzy chcą budować partnerskie relacje z najbliższymi w oparciu o wzajemny szacunek i tolerancję.

Program „SIŁACZ” realizowany jest  w postaci cotygodniowych spotkań grupowych w Lubońskim Centrum Profilaktyki przy ul. Poniatowskiego 20 (II piętro) w godzinach od 9.00 do 12.00.

Szczegółowych informacji udzielają prowadzący program:

Agata Kiec-Grzesik tel. 695 555 156

Jacek Urbaniak tel. 501 190 920

Ikonka symbolizująca artykuł

III Konferencja Rad Rodziców

2017-11-18

Szanowni Państwo!

W imieniu Pani Burmistrz Małgorzaty Machalskiej, mamy zaszczyt zaprosić Państwa  na III Konferencję Rad Rodziców w Luboniu. Konferencja odbędzie się 22 listopada 2017 r. o godzinie 18.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 5 w Luboniu (wcześniej Gimnazjum nr 2) przy ul.Kołłątaja 1.

Wykład wygłosi Pan Prof. Dr hab. Jacek Pyżalski na temat ,,Internet szansą czy zagrożeniem? Jak przeciwdziałać agresji elektronicznej wśród dzieci i młodzieży’’.

Zdjęcie - zaproszenia
Ikonka symbolizująca artykuł

ALKOMAT W LUBOŃSKIM KOMISARIACIE

2017-07-31

W Komisariacie Policji w Luboniu dostępny jest alkomat, którym bezpłatnie można sprawdzić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.

Nie ryzykuj!

Sprawdź!

Zdjęcie alkomatu
Ikonka symbolizująca artykuł

Startuje Lubońskie Centrum Profilaktyki – skorzystaj z pomocy specjalistów

2017-04-03

Od 3 kwietnia wszyscy  specjaliści współpracujący z komisją rozwiązywania problemów alkoholowych będą dostępni w nowym miejscu przy ul. Poniatowskiego 20 (II piętro).

W ramach Centrum będzie działał punkt konsultacyjny świadczący następujące bezpłatne usługi: porady prawne, porady i wsparcie psychoterapeuty uzależnień – alkoholizm,  przeciwdziałanie przemocy, punkt informacyjno-konsultacyjny w zakresie narkomanii oraz uzależnień behawioralnych. Zakres udzielanej dotychczas pomocy zostanie rozszerzony o  mediacje oraz porady psychologa dzieci i młodzieży. W każdy wtorek  pomiędzy 19.00 a 20.00 będzie można zadzwonić na „Luboński Telefon Zaufania” – 665 – 520 – 920 . Korzystać z telefonu mogą osoby, które nie wiedzą jak poradzić sobie z problemem,  lub chcą uzyskać poradę telefoniczną z zakresu przeciwdziałania przemocy czy uzależnień. Telefon zaufania będzie obsługiwał specjalista przeciwdziałania przemocy w rodzinie i specjalista psychoterapii uzależnień Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie.

Przypomnijmy, że dotąd specjaliści przyjmowali osoby potrzebujące pomocy w budynku Dworca PKP przy ul. Dworcowej. Dzięki nowemu pomieszczeniu poprawi się komfort osób oczekujących wparcia. Na piętrze obok pomieszczenia Centrum są miejsca siedzące, gdzie można będzie poczekać na wizytę. Miejsce przyjęć zmieni też pełnomocnik Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych Pani Małgorzata Szajek , która zamiast w Urzędzie Miasta będzie przyjmować w pomieszczeniach Centrum. Poniżej znajdą Państwo informacje o specjalistach, zakres udzielanej pomocy oraz godziny ich przyjęć.

Czytaj całość artykułu "Startuje Lubońskie Centrum Profilaktyki – skorzystaj z pomocy specjalistów"

Zdjęcie Lubońskiego Centrum ProfilaktykiZdjęcie Lubońskiego Centrum ProfilaktykiZdjęcie Lubońskiego Centrum Profilaktyki
Ikonka symbolizująca artykuł

Co działa, a co nie działa w przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej ? – warsztaty dla nauczycieli

2017-03-10

Co działa, a co nie działa w przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej ? – warsztaty dla nauczycieli.

W środę 22 lutego br. w auli Gimnazjum nr 2 odbyły się warsztaty ,,Przemoc rówieśnicza – jak przeciwdziałać?” zorganizowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Spotkanie było elementem Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2017-2020 w mieście Luboń, w warsztatach uczestniczyło ponad stu nauczycieli z wszystkich lubońskich szkół oraz przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Prelegenta i gości przywitał zastępca Burmistrza Mateusz Mikołajczak. Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Jacek Pyżalski – doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (UAM, 2012; doktorat nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki – UŁ, 2002), profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu (UAM w Poznaniu) oraz jest adiunktem w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi – w Krajowym Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy,  mediator sądowy. Jego zainteresowania badawcze związane z zagadnieniami: agresji elektronicznej, nowych mediów, komunikacji w szkole, promocji zdrowia, cyberprzemocy wśród młodzieży.

Zdjęcie ze spotkaniaZdjęcie ze spotkaniaZdjęcie ze spotkania
Link do Urzędu Miasta Luboń

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Luboniu

Plac Edmunda Bojanowskiego 2
62-030 Luboń
tel. 61 813 00 11 w.11

Polityka prywatnościDeklaracja dostępności